Αρχική Ειδησεις Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην- 5 μετάλλια η Ελλάδα (αποτελέσματα)

Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην- 5 μετάλλια η Ελλάδα (αποτελέσματα)

Πολύ καλός ήταν ο απολογισμός για την Εθνική ομάδα βάδην που πήρε μέρος το Σάββατο 14 Απριλίου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που διεξήχθη στην πόλη της Σερβίας, Ζρένιανιν. Η αποστολή ταξίδεψε με έξι αθλητές και αθλήτριες, καθώς δεν την ακολούθησε λόγω μιας ίωσης η πρωταθλήτρια στα 20χλμ. βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη. Από τους έξι πρωταθλητές, οι πέντε κατέκτησαν μετάλλια και πιο συγκεκριμένα δύο χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα.

Ο Γιώργος Τζατζιμάκης επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά την καλή κατάσταση που βρίσκεται τη φετινή σεζόν και ήταν νικητής στα 10χλμ. Κ20 με χρόνο 43.26. Ο αθλητής που γυμνάζεται με τον Ηλία Γκαραβέλα δείχνει πως μπορεί να διεκδικήσει τη διάκριση στο μεγάλο του φετινό στόχο, που είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 που θα γίνει στο Τάμπερε.

Ο Γιώργος Τζατζιμάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10χλμ. βάδην Κ20

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Πένυ Τσινοπούλου στα 20χλμ. βάδην γυναικών, η οποία τερμάτισε σε χρόνο 1 ώρα 39.01. Η βαδίστρια του Νίκου Κελεπούρη είχε να αντιμετωπίσει τη ζέστη και μια δύσκολη διαδρομή, αλλά παρόλα αυτά πήρε τη νίκη και με καλή επίδοση και μπορεί να «κυνηγήσει» στις επόμενες κούρσες καλύτερους χρόνους.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Όλγα Φιάσκα στα 5χλμ. Κ18 με 24.30, με τη νεαρή αθλήτρια από τη Μυτιλήνη να είναι και εκείνη σε θέση να έχει μια καλή παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 που θα διεξαχθεί το καλοκαίρι στο Γκιόρ.

Η Όλγα Φιάσκα ήταν δεύτερη Βαλκανιονίκης στα 10χλμ. βάδην Κ18

Χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν ο Άνθιμος Κελεπούρης στα 10χλμ. Κ18 με 47.09, που δείχνει πως μπορεί να «κυνηγήσει» το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας στην Ουγγαρία και η Κυριακή Φιλτισάκου ήταν τρίτη στα 10χλμ. Κ20 με 51.59. Τέλος, στα 20χλμ. ανδρών ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης ακυρώθηκε.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε στα 10χλμ. Κ20 η Κυριακή Φιλτισάκου

Οι τρεις πρώτοι νικητές

ΑΝΔΡΕΣ: 20χλμ. βάδην: Ντμίτρο Σόμπτσουκ (Ουκρανία) 1:26.27, Ολέκσι Καζάνιν (Ουκρανία) 1:26.56, Σερκάν Ντογκάν (Τουρκία) 1:27.05.

10χλμ. βάδην Κ20: Γιώργος Τζατζιμάκης (Ελλάδα) 43.26, Αμπντουλσελάμ Ιμούκ (Τουρκία) 44.59, Γιόβαν Ντέλτσεβ (Σερβία) 45.35.

10χλμ. βάδην Κ18: Οζγκούρ Τοπσαλάκ (Τουρκία) 46.03, Ουμούτ Τεμέλ (Τουρκία) 47.03, Άνθιμος Κελεπούρης (Ελλάδα) 47.09.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:20χλμ. βάδην: Πένυ Τσινοπούλου (Ελλάδα) 1:39.01, Σεμιχά Οζντεμίρ (Τουρκία) 1:42.02, Μιχαέλα Ακατρινέι (Ρουμανία) 1:45.07.

10χλμ. βάδην Κ20: Αϊσέ Τεκντάλ (Τουρκία) 48.59, Καντέρ Ντοστ (Τουρκία) 51.16, Κυριακή Φιλτισάκου (Ελλάδα) 51.59.

5χλμ. βάδην Κ18: Έβιν Ντεμίρ (Τουρκία) 24.27, Όλγα Φιάσκα (Ελλάδα) 24.30, Μπεντριγέ Τεκίν (Τουρκία) 25.34.

Η σέλφι (!) της Εθνικής ομάδας βάδην που πήρε μέρος στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βάδην